Home > Blog > PL > Zęby u dzieci
stomatologia dla dzieci
  • by Michal
  • 19 lutego 2020

    Już w życiu płodowym pojawiają się zawiązki zębów, zarówno tych mlecznych, jak i stałych. To kiedy zęby mleczne, a następnie stałe, pojawią się w jamie ustnej. Jest uzależnione od wielu czynników m.in. genetycznych. Istnieje jednak schemat wyrastania i wypadania zębów mlecznych.

    Wyrastanie zębów – kalendarz

    4-8 miesiąc życia – zaczyna się ząbkowanie i pojawiają się pierwsze zęby. Okres wyrastania mleczaków (20 zębów) trwa przeważnie do 3 roku życia.

    6-12 rok życia – okres wypadania zębów mlecznych i zastępowanie ich zębami stałymi. Około 4 roku życia korzenie zębów mlecznych stopniowo zanikają, co prowadzi do rozchwiania uzębienia i pojawiających się ubytków. Powstaje miejsce dla zębów stałych.

    Ok. 17 roku życia i później – wyrastanie zębów zwanymi „zębami mądrości”, czyli trzecich trzonowców.

    Bez względu kiedy wyrosną zęby, od samego początku musimy o nie dbać.

    Pierwotnie jest to zadaniem rodziców, które następnie przejmują dzieci. Dorośli muszą być wzorcem oraz osobami kontrolującymi jakość samodzielnego mycia swoich pociech. Zęby myjemy dwa razy dziennie i jeśli to możliwe, po każdym posiłku. W okresie ząbkowania, kiedy zębów jeszcze nie ma, masujmy lekko spuchnięte i obolałe dziąsła
    dziecka mokrym gazikiem lub specjalnymi, gumowymi szczoteczkami.

    Próchnica to choroba zakaźna

    w której bakterie z naszej jamy ustnej w kontakcie z jamą ustna dziecka z łatwością się przeniosą, dlatego pamiętajmy , aby nie oblizywać sztućców, którymi karmimy nasze dzieci, a także smoczków.

    Zęby mleczne, potocznie zwane mleczakami, są słabo zmineralizowane, a więc bardziej podatne na próchnicę, nawet jeśli dziecko zachowuje prawidłową higienę jamy ustnej.

    „Próchnica butelkowa”

    We wczesnym okresie rozwoju, kiedy dziecko używa butelek ze smoczkiem, zagrożeniem bywa zwyczajowe zagryzanie butelki z mlekiem, kaszą czy sokami pełnymi cukru i zasypianie z butelką w buzi. Powstaje wtedy tzw. „próchnica butelkowa”. Pierwotnie białe plamki i smugi przechodzą w brązowawe lub czarne odbarwienia. Trudno je zauważyć, bo pojawiają się na przednich ząbkach, blisko dziąseł i często od wewnętrznej strony. Czasami wystarczy fluoryzacja zębów, ale przy głębszych ubytkach koniecznością staje się impregnacja azotanem srebra, który barwi zęby na czarno. Lekarz zawsze stara się zachować mleczne uzębienie jak najdłużej. Zbyt wcześnie stworzone luki w uzębieniu sprzyjają tworzeniu się wad ortodontycznych. Ząb stały wychodząc z kości ”wyciera” korzeń mleczaka i ustawia się dokładnie w jego miejscu, mleczak niejako nadaje mu kierunek. Tak bliski kontakt obu zębów pozwala również na infekowanie stałego zęba przez ząb mleczny, dlatego tak ważne jest, aby zęby mleczne choć „tymczasowe”, do samego końca zachować w jak najlepszym zdrowiu.

    Pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologa

    Nie warto czekać z pierwszą wizytą u stomatologa do momentu, aż będzie potrzeba leczenia.
    Dziecko już na zawsze będzie kojarzyło gabinet stomatologiczny z bólem. Pierwsza wizyta powinna być wizytą adaptacyjną, na której mały pacjent będzie miał okazję w bezstresowej atmosferze poznać personel. W ten sposób dziecko nabierze zaufania do stomatologa. Przeczytaj Jak przygotować się do pierwszej wizyty z dzieckiem u stomatologa

    W naszym gabinecie stomatologicznym staramy się, aby na koniec zawsze znalazł się jakiś drobny upominek dla dzielnego pacjenta 🙂

    Kolejne spotkania ze stomatologiem, o ile nie zajdzie potrzeba leczenia, powinny mieć charakter kontroli stomatologicznej.

    Jak często z dzieckiem do stomatologa

    Przynajmniej raz na pół roku należy zrobić przegląd, ewentualnie czyszczenie z fluoryzacją, Jeśli nie jest prowadzone przez przedszkole lub szkołę. Profilaktyka jest bardzo ważna w przypadku mlecznych zębów, na których próchnica rozwija się o wiele szybciej niż na stałych. Oprócz kontroli w gabinecie stomatologicznym, rodzice powinni pamiętać o regularnej wymianie szczoteczki i dopasowaniu odpowiednich past w zależności od wieku dziecka.

    Lakowanie zębów u dzieci

    W przypadku zębów stałych u dzieci, warto zalakować zęby boczne jak tylko zaczną się pojawiać, zanim w jakimkolwiek stopniu zostaną zainfekowane. Lak zapływający w bruzdy zęba stałego spłyca je, dzięki czemu nie zalegają w nich resztki pokarmowe, łatwiej utrzymać zęby w czystości i uniknąć próchnicy. Dzięki regularnych przeglądom na pewno nie przeoczymy odpowiedniego momentu tak jak również potrzeby zgłoszenia się do
    ortodonty, bo zdrowe zęby to także proste zęby.