Home > Blog > PL > Wizyta z dzieckiem u stomatologa
pierwsza wizyta dziecka u stomatologa
 • by Michal
 • 17 lutego 2020

  Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa

  Strach wynikający z pierwszej wizyty z dzieckiem u stomatologa to problem, z którym zmaga się większość rodziców, czy pójście do specjalisty (notabene którego sami się boimy jak ognia) jest w ogóle do przeskoczenia?

  No właśnie, jedną z przyczyn dla których dzieci boja się dentysty jest strach przekazany im przez rodziców. Dzieci ucząc się przez naśladownictwo same często boją się tego czego mama bądź tata, dlatego warto uważać na to czy przed wizytami u stomatologa w ogóle rozpościeramy wizje rodem z najgorszego horroru. Warto zadać sobie pytanie czego my sami tak naprawdę się boimy i czy to aby na pewno nasz lęk?

  Czego boimy się odwiedzając stomatologa?

  Kiedy będziemy już mieli odpowiedź na to pytanie, będziemy mogli rozpocząć świadome przygotowanie dziecka do wizyty u dentysty. Najlepiej jest zacząć jak najwcześniej (2-3 r.ż.) od wizyt adaptacyjnych. W praktyce oznacza to, że przychodzimy z dzieckiem do gabinetu nie od razu na właściwe badanie, ale najpierw na swego rodzaju poznawczy rekonesans. Podczas takiego spotkania dziecko poznaje lekarza, powinno też mieć możliwość obejrzenia gabinetu, podstawowych sprzętów, może usiąść w fotelu dentystycznym i pobawić się np. lusterkiem wewnątrzustnym.

  Oswajanie dziecka przed wizytą u stomatologa

  W międzyczasie w domu rodzice równocześnie prowadzą swoje działania edukacyjne! Mogą to być proste czynności związane z opowiedzeniem dziecku bajki o miłym stomatologu, wspólne szczotkowanie zębów czy też zorganizowanie przeglądu dentystycznego wszystkim pluszakom.

  Pamiętaj:

  Może być tak, że strach przed wizytą u dentysty przekazujesz nieświadomie swoim dzieciom.Zastanów się skąd ten lęk się wziął. Może to złe doświadczenia sprzed lat? Trudno przecież porównywać komfort wizyty u dentysty z tym, który towarzyszył Ci kilkanaście lat temu. Czasy się zmieniły, stomatolodzy dysponują lepszym sprzętem i lekami, niż kiedyś. Nie ma się czego bać! Wybierz się z dzieckiem na wizytę zapoznawczą. Pozwól dziecku zobaczyć, że nie ma się czego bać. Niech zobaczy, że nie każda wizyta nie musi się wiązać z zabiegami. Oswajaj dziecko poprzez zabawę, to też doskonała okazja do tego, aby pobyć razem. Zadbaj o to, aby Twoja pociecha szła do stomatologa z uśmiechem na twarzy. Ze zdrowym uśmiechem!

  Maria Dobraczyńska

  psycholog, psychoterapeuta online