Home > Ortodoncja

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się leczeniem wrodzonych i nabytych wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz korygowaniem nieprawidłowości zębowych. Leczeniem ortodontycznym zajmuje się lekarz stomatolog ze specjalizacją w dziedzinie ortodoncji.

Pierwsza wizyta ortodontyczna ( konsultacja ortodontyczna)

Lekarz ortodonta podczas pierwszej wizyty w celu dobrania odpowiedniego programu leczenia zleca niezbędną diagnostykę ortodontyczną, potrzebą do zaplanowania i wyceny planu leczenia. Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego należy wyczyścić i wyleczyć wszystkie zęby.

 

Diagnostyka ortodontyczna

Zanim zostanie założony aparat ortodontyczny, lekarz ortodonta wykonuje następujące czynności:

  • Zdjęcia RTG pantomograficznepomagają ocenić stan szczęki, korzeni zębowych, występujące ubytki i staw żuchwowy oraz informują, czy istnieją ewentualne inne komplikacje, np. dodatkowe zęby;
  • Zdjęcia RTG cefalometryczne – dzięki nim ortodonta zdobywa informacje na temat ukształtowania zgryzu pacjenta oraz fizjologii wzrostu jamy ustnej. Zdjęcia umożliwiają również przeprowadzenie pomiarów niezbędnych do ustalenia leczenia;
  • W sytuacjach wątpliwych lekarz ortodonta może zlecić wykonanie tomografii CBCT 3D celem wykluczenia ognisk zapalnych, infekcji, położenia i umiejscowienia zębów zatrzymanych;
  • Pobór wycisków dwuwymiarowych;
  • Pobór wycisków przestrzennych;
  • Zdjęcia fotograficzne twarzy i zębów – dzięki nim możliwe są rejestracja i śledzenie zmian w estetyce zębów.

Następnie lekarz ortodonta wybiera odpowiedni aparat ortodontyczny, prezentuje pacjentowi harmonogram leczenia, omawia jego poszczególne etapy oraz prognozowany czas trwania leczenia, a także planowane koszty.

 

Zapraszamy na konsultację ortodontyczną

 

Leczenie ortodontyczne dzieci

Zaleca się konsultację ortodontyczną u dzieci po 6. roku życia, gdy pojawiają się pierwsze stałe zęby.
Należy pamiętać, iż im wcześniej zdiagnozujemy wadę i rozpoczniemy odpowiednie leczenie, tym większa szansa na to, że pacjent będzie się cieszyć pięknym i zdrowym uśmiechem.

Dodatkowymi  wskazaniami do zapisu na  konsultację ortodontyczną są następujące objawy u dziecka:

  • zaburzenia mowy,
  • niepokojący wygląd i ułożenie zębów (zęby nachodzą jeden na drugi),
  • oddychanie ustami – stale otwarta buzia,
  • odwrotny zgryz – zęby górne chowają się za dolnymi,
  • nieproporcjonalnie wysunięta lub schowana broda,
  • asymetrie twarzy.

W Gabinecie Stomatologicznym  Zili Clinic zwracamy szczególną uwagę na to, aby pierwsza wizyta u ortodonty była przyjemna. W ten sposób staramy się zachęcić małego pacjenta do kontynuacji leczenia i dbamy o to, by nasza placówka kojarzyła się pozytywnie.

Zapewniamy, iż personel w Zili Clinic posiada wieloletnie doświadczenie i wizyty są absolutnie bezstresowe nawet dla najmłodszych pacjentów.

Najczęściej w leczeniu wad zgryzu u dzieci stosowane są aparaty ruchome.

 

Leczenie ortodontyczne nastolatków

Okres dorastania jest optymalnym czasem do założenia stałego aparatu ortodontycznego. Właśnie wtedy nastolatkom zaczyna bardziej zależeć na wyglądzie, który ma ma kluczowe znaczenie w relacjach z rówieśnikami. Oprócz pozytywnego nastawienia młodzieży do leczenia ortodontycznego ważny jest w tym okresie życia również aspekt medyczny. Wiek 12-16 lat jest idealny do „ostatecznego” leczenia ortodontycznego. Wykorzystujemy bowiem okres skoku wzrostowego do usunięcia wad zgryzu. Dzięki temu, że organizm jest w momencie intensywnego wzrostu, możemy szybko i trwale skorygować uzębienie, a efekty osiągamy znacznie łatwiej niż u pacjentów dorosłych.

Co ważne, sam aparat ortodontyczny już dawno przestał być powodem do wstydu. Jest w pełni akceptowany! Tak jak leczenie ortodontyczne stał się normalnym elementem życia nastolatka.

 

Leczenie ortodontyczne dorosłych

Najczęściej osoby dorosłe decydują się na podjęcie leczenia ortodontycznego z powodów takich jak:

  • przygotowanie do leczenia protetycznego;
  • poprawa dotychczasowego wyglądu, chęć stania się bardziej atrakcyjnym;
  • leczenie wad zgryzu.

Leczenie ortodontyczne może być podjęte w każdym wieku. Natomiast faktem jest, iż u osoby dorosłej jest znacznie dłuższe i skomplikowane niż u dzieci i nastolatków. Często po zakończeniu leczenia trzeba założyć retainer. Ponadto ortodonta wyznacza wizyty kontrolne w celu utrzymania zamierzonego efektu.

Bez założenia retencji bardzo często dorośli pacjenci widzą zanik efektu prostych zębów i nawrócenie wady. Niestety retencja jest noszona przez wiele lat.

 

Rodzaje aparatów ortodontycznych

  1.    Aparat ortodontyczny ruchomy (aparat zdejmowany)

    Aparat zdejmowany stosuje się u dzieci, które nie mają jeszcze wszystkich zębów stałych, w celu korekcji wad zgryzu i niepogłębianiu się wad już istniejących. Aparat powinien być noszony minimum kilkanaście godzin na dobę, wtedy leczenie przynosi najlepsze efekty.  Aparat zdejmowany składa się z płytki akrylowej, łuku metalowego i klamer metalowych – dzieci mogą zdecydować o kolorze płytki akrylowej w aparacie.  Noszenie aparatu zdejmowanego nie boli, czasem może być odczuwalne niewielkie uczucie niewygody. Rodzic powinien pamiętać, aby regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne wraz z dzieckiem do lekarza prowadzącego w celu regulacji i dopasowania aparatu.
    O czasie leczenia aparatem zdejmowanym u dziecka decyduje lekarz.

  2. Aparat ortodontyczny stały
    Aparat ortodontyczny stały jest najczęściej stosowany w przypadku osób dorosłych i  starszych dzieci od 12. roku życia lub u pacjentów, u których wyrżnęły się wszystkie zęby stałe. Lekarz decyduje o założeniu aparatu stałego po przeanalizowaniu wad zgryzu i opracowaniu planu leczenia. Aparat stały składa się z zamków przyklejonych od zewnętrznej strony zęba oraz metalowych pierścieni przyklejonych do zębów trzonowych. Zamki ortodontyczne mogą być wykonane z następujących materiałów:

    •  kryształ
    •  porcelana
    •  metal


    Aparat ortodonyczny stały metalowy (ligaturowy)


    Aparat ortodonyczny stały z porcelany (wysoko estetyczny)


  3. Nakładki przezroczyste system Invisalign

 

Invisalign to system projektowanych cyfrowo przezroczystych nakładek ortodontycznych, które w kontrolowany sposób stopniowo przesuwają zęby.

  • Nakładki są noszone przez pacjenta 22h/dobę (zdejmuje się je tylko do posiłków).
  • Leczenie rozpoczyna się od wykonania scanu jamy ustnej oraz zdjęć pantomograficznego i cefalometrycznego, na podstawie których planowane jest leczenie.
  • Na kolejnej wizycie lekarz przedstawia pacjentowi plan leczenia wraz z cyfrową wizualizacją jego przebiegu i efektu końcowego.

Zalety nakładek ortodontycznych: 

  • krótszy czas leczenia w porówniu z aparatami stałymi;
  • większy komfort – brak metalowych elementów w jamie ustnej, które mogą podrażniać śluzówkę;
  • są przezroczyste, mało widoczne, czyli wysoko estetyczne;
  • można je w każdej chwili zdjąć, gdy zachodzi potrzeba np. przeprowadzenia leczenia stomatologicznego lub w dniu ślubu / podczas sesji zdjęciowej itd.;
  • można w nich uprawiać sporty;
  • w przypadku brakujących zębów uzupełniają te braki;
  • mało awaryjne, wytrzymałe;
  • polecane pacjentom, którzy często podróżują – wizyty kontrolne mogą odbywać się rzadziej.