• by Kasia.Fajer@poczta.fm
  • 4 July 2019
  • 199

    Nie od dziś lekarze dentyści leczą zęby kanałowo. Jednak jak każda dziedzina medycyny, ta również  przechodzi kolejne metamorfozy i idzie z duchem czasu. Coraz to nowszy sprzęt i techniki umożliwiają coraz dokładniejsze i poprawniejsze pomaganie pacjentom. W endodoncji momentem zwrotnym okazało się wprowadzenie mikroskopu stomatologicznego. 

   Leczenie kanałowe w mikroskopie pozwala lekarzowi leczyć z najwyższą, możliwą dokładnością. Dzięki wysokiej generacji narzędziom i perfekcyjnej optyce mikroskopu, możemy dostrzec to czego nie dostrzeżemy gołym okiem: mikrokanaliki, pęknięcia i perforacje ścian korzeni. Dokładna wizualizacja pomaga odnaleźć wcześniej niewykrywalne kanały, perforacje i przewężenia, usunąć pozostawione części narzędzi kanałowych w jak najmniej inwazyjny sposób, udrożnić kanały zobliterowane. Nawet zęby, których rokowanie było niepewne, często dostają drugie życie po leczeniu w mikroskopie. Takim leczeniem wydłużamy czas ich użytkowania i unikamy ich ekstrakcji. Duże powiększenie i dobra widoczność ułatwia pracę i minimalizuje powikłania. Pacjent może być pewny, że leczenie wykonano najlepiej jak to możliwe i zaprocentuje w przyszłości spokojem, brakiem bólu i pominięcem niepotrzebnych kosztów.

    Prawidłowo przeleczone kanałowo zęby to spokój nie tylko dla pacjentów, ale również dla lekarzy, którzy wykonując na takich zębach leczenie protetyczne, mają pewność, że ich pacjenci nie wrócą niezadowoleni. Przykładowo, pozostawienie w kanale miazgi, może skutkować reakcją bólową ze środka zęba w szybkim okresie czasu po zakończeniu leczenia. W praktyce oznacza to konieczność zdjęcia wykonanej pracy protetycznej, ponowne leczenie endodontyczne i powtórne działania protetyczne.

   Trzeba również podkreślić, że praca w mikroskopie wymaga od lekarza godzin spędzonych na nauce i kursach pracy pod mikroskopem. Nie każdy dentysta ma na swoim koncie szkolenia z tego zakresu stomatologii, a przede wszystkim doświadczenie w pracy z tak delikatnym i wyrafinowanym sprzętem.

W naszym gabinecie do dyspozycji lekarzy mamy mikroskop operacyjny EXTARO 300 marki CARL ZEISS. Przedstawia ono najwyższy standard wśród dotychczasowych jemu podobnych urządzeń. Rewolucja w dziedzinie optyki trwa od lat, ale ten model to najwyższa półka z możliwych na rynku.

  • zintegrowany obiektyw VARIOSKOP 230 (regulacja ogniskowej w zakresie 200mm – 430mm)
  • zintegrowane oświetlenie TriLED
  • 25-krotne powiększenie